Menopoz Etkileri

Menopoz başlangıç ve sonrasında sporun yararlı etkileri:

Menopoz sonrası, ilk 5 yılda kadınlar kemik kütle yoğunluklarının %2-3 ünü kaybederler. 70 yaşına geldiklerinde ise, kemik minerallerinin ve kalsiyumun %30 unu kaybetmiş olurlar.

Aerobik egzersizler, koşu, jogging, ve ağırlık kaldırma egzersizleri, alt ve üst ekstremi erdeki kemiklerin yoğunluğunu arttırır. Bu tür çalışmaların ayrıca menopozu geciktirdiği gibi, kadınlar için kaçınılmaz olan bu durumu daha rahat atlatmalarını da sağlar.

Bu durumdaki kadınlara mutlaka sportif çalışmalar yapmaları tavsiye edilmekte, primer osteoporoz ve hormon tedavisi gerekli görülmektedir. Kadınlarda bu durum genelde; sıcaklık basması, uregenital atrofı (kadın cinsel organının büyüme ve gevşemesi), scxsüel disfonksiyon (seks arzularında azalma), nöro endokrin değişiklikler (vajina derisinin kalınlaşması, sertleşmesi ve kuruması), bitmişlik hissi, acılı cinsel birleşme, sinirlenme, terleme vs. şeklinde belirtilere ve sıkıntılara yol açar. Bu devreyi çok sıkıntılı geçiren ve hatta ileri yaşlara kadar atlatamayan kadınlar vardır. Sporun evvelce vücut doku ve organlarına, belirttiğim yararlı etkileri ve endorfin (mutluluk hormonunun) devreye girmesi, menopoz geçiren kadınlara fiziksel ve ruhsal büyük yararlar sağlar.

Östrojen replasman tedavisi ise çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Ağızdan alınan tabletler ve cilde yapıştırılan bantlar, yeni çıkan jeller uygun tedavi yöntemleridir. Ancak bu dönemde kadında azalan östrojenin ilaç olarak takviye ve tedavisine başlamak için doktor kontrolü ile mamografı çekilmesi, kan şekeri ve trigliscrit düzeylerinin ölçülmesi gerekmektedir. Aksi halde meme kanseri ve karaciğer tahribatına ve diğer yan etkilere yol açabilir. Doktor kontrolsüz, araştırma yapılmadan sadece östrojen kullanıldığında ise; kadınlarda rahim kanseri riski 2 ila 20 kat arasında artar.

Bu sebeple; kadınlarda menapoz devresinin kısmen geciktirilmesi, zararlı etkilerinin azaltılması ve sıkıntılarının giderilmesi için en uygun yol sportif egzersizlerdir. Bu suretle, yapılacak ilaç takviyesinin dozu ve riski de azalacaktır. Hele hele, geçirilmiş meme ve rahim hastalığı olan veya birinci derecede akrabalarında bu tür rahatsızlıkları olan bayanlarda ilaç tedavisi çok dikkatle kullanılmalıdır.

Uzmanların Postmenapozal Osteoporoza karşı önerilen ise:

• Haftada üç gün muntazam ve devamlı sportif çalışmalar yapılması.

• Bu çalışmalarda 10-15 dakikanın aerobik, gerilme ve gevşeme hareketleri yapılması.

• 10-15 dakika ağırlık ve fitness çalışmaları yapılması.

• İki günde bir 20-30 dakika koşu veya jogging yapılması.

• 20-30 dakikadan az olmamak üzere bu çalışmalarda hedeflenen kalp hızında (220 – yaş = %65-85 formülü ile 100-130 arasında dakikalık kalp atışı sayısı) çalışmaya dikkat edilmesi.

• Günlük 400 IU, D vitamini alınması.

• Kalsiyum alımına dikkat edilmesi,

• Östrojen takviyesine, diğer kadınlık hormonu progesteronun da eklenmesi.

• 6 ayda bir doktor kontrolünden geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Erkekler açısından ise: Erkeklerde menapoz olmamasına karşın, aynı yaşlarda değişik şekillerde belirli fiziksel ve ruhsal sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bilhassa sistemli ve bilimsel vücut geliştirme çalışmaları bu ve ileri yaşlarda kadın ve erkekler için en rahat ve yapılması en gerekli spordur. Gevşeyen kaslar ve kuvvet kaybı bu suretle artı hale getirilebilecek ve kişilere ayrıca moral güç de kazandırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel Güç Enerji Arttırıcı Macun - İktidarsızlık Bitsin - Ereksiyon süresi uzatma © 2019 Cinsel güç arttırıcı - İktidar sorununa çözüm