İnsan doğanın neresinde

Biz insanlar dünyamızın bir parçasıyız ve içinde yaşayan tüm canlılarla beraber dünya da bizim bir parçamız. Oysaki artık doğayla aktif olarak yeterince bağ kurmuyoruz. Onun yerine gıdalarımızın üretimi işini, gerek iç dünyamız gerekse çevremiz ile ilgili en ufak bir endişeye sahip olmadan çalışan endüstriye devrettik. Sonuç olarak kâr amacıyla üretim yapılan tarım arazileri ihmal edildi ve küçülmeye başladı. Bu sürece paralel olarak, bizler istemeyerek de olsa sindirim sistemimizdeki canlı mikropları antibiyotik ve benzeri ilaçların aşırı kullanımı sonucunda harap etmekle kalmadik, aynı zamanda yüksek seviyede işlenmiş gıdalar üreterek ve tüketerek, toprağın mikrobiyotasına ciddi zararlar verdik. Aşırı miktarda kimyasal gübre, mantar öldürücüler, herbisit ve pestisitler kullandık, ağır makinelerle toprağı ezerek sürdük ve hektarlarca tek tip bitki ekerek monokültür tarima hizmet ettik. Artik mikroplar milyonlarca yıldır sürdürdükleri -besinlerle temas etmek ve döngüye katılmak, bitkilere su ile ulaşmak, toksinleri ayrıştırmak, klimayı düzenlemek gibi- işlevlerini yürütemez hale geldiler. Toprağın bize sağladığı biyoçeşitliliği, mikropları ve sağlığımıza hizmet eden bitkileri kurban etmiş olduk.

Yine de biyoçeşitliliği düzenleyebilmek için az ya da çok yapılabilecek şeyler var. Öncelikle yaşadığımız dünyanın bizim için ne kadar önemli olduğunu algılayarak işe başlayabiliriz. Evimize aldığımız gidanın dünyayı tüketmeyecek şekilde üretilmesine dikkat edebiliriz. Ve eğer imkan varsa kendi yiyeceğimizi yetiştirebilir ve bu şekilde hem iç hem de dış dünyamızı sağlıklı tutma sorumluluğunu almış oluruz.

Ekolojik dünyamızın bir koruyucusu olarak hareket edersek, hem kendi bedenimiz hem de çocuklarımız için sağlıklı bir iç dengemiz olur. Sağlıklı bir (ekolojik) iç denge daha sağlıklı ve dirençli çocuklar demektir. Toprağa davranış şeklimiz, kendimize davranış şeklimizdir.

Updated: Ocak 21, 2019 — 9:51 pm

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel Güç Enerji Arttırıcı Macun - İktidarsızlık Bitsin - Ereksiyon süresi uzatma © 2019 Cinsel güç arttırıcı - İktidar sorununa çözüm