Bitkiler nasıl beslenir?

Bitkiler topraktan beslenirler; insanlar bitkileri yer, tıpkı yediğimiz hayvanların da yaptığı gibi… Bizim yediklerimiz ne ile besleniyorsa, biz de oyuz. Eğer toprak besin değeri açısından, mikroplar ve bakteriler açısından zengin ve dengeli ise o zaman bu vücudumuz için de iyidir. Tükenmiş toprak besin değeri düşük bitkiler üretir. Yani vücudumuz için olabilecek en iyi gıdayı, gıdamız için en iyi gıdayı aramaya başlayarak bulabiliriz.

Toprak, bitkiler, hayvanlar, insanlar ve hem içimizde hem de üstümüzde yaşayan mikrobiyom için bir zemin oluşturur. Tüm organizmaların %90’ı toprağın altında yaşarlar. Toprakta yalnızca bakteriler ve mantarlar değil, protozoa (tek hücreli canlı), nematoda (yuvarlak solucan), akarlar ve mikro artropodlar da bulunur. Bir çay kaşığı toprağın içinde bu canlılardan 10 bin ila 50 bin çeşit bulunur. O minik kaşığın içindeki mikro canlılar tüm dünyadaki insanların sayısından daha fazladırlar.

Toprak bakterileri ve mantarlar sağlıklı bir toprağın parçalarıdır. Topraktaki besin öğeleri ve mikroorganizmalar bitkileri besler ve korur; onları olabilecek kuraklıklar, iklim değişiklikleri, sellere karşı dayanabilsinler diye güçlendirirler. Bu minik yaratıklar bitkilerin bağırsakları gibi bir işlev görürler. Bitkilerin kökleriyle simbiyotik bir ilişkiye girer ve bitkinin o an ihtiyacı olan besini üretirler.

Örnek olarak mikorizalar: Bazı bitkilerin kökleriyle ortak yaşam, simbiyotik ilişki geliştirmiş olan mantarlara verilen isimdir. Böyle bir ortak yaşam sisteminde mantarlar bitkinin asalağı değil, destekçisi rolündedirler. Bu mantarlar havadan azotu alır ve bitkiye verirler. Bitkinin bunu başka türlü elde etmesi mümkün değildir. Ayrıca mikorizalar yine bitkilerin kayalardan gelen minerallere daha kolay ulaşmasını sağlarlar. Bunun dışında toprağın derinliklerinden aldıkları besinleri bitkiye taşırlar. Lifleri köklerin ulaşabileceği yerin 100 katı mesafeyi gidebilir ve böylece bitki çok daha fazla besine ulaşabilir. Mikorizalar bitkileri birbirine bağlar ve iletişimlerini de sağlarlar; böylece bitkiler bir arada savunma mekanizmaları geliştirebilirler. Tipki bizim bağırsak floramızda olduğu gibi bu mantarlar bitkinin sadece sindirimine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda onların bağışıklık sistemini de dengede tutarlar. Bitki ne kadar sağlıklıysa, o kadar dayanıklı ve besleyicidir.

Tipkı kendi mikrobiyotamız gibi mikoriza da sadece “sindirici” kuvvet vazifesi yapmaz, aynı zamanda bitkinin bağışıklık sistemini de düzenleyici bir role sahiptir.

Updated: Ocak 21, 2019 — 9:50 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel Güç Enerji Arttırıcı Macun - İktidarsızlık Bitsin - Ereksiyon süresi uzatma © 2019 Cinsel güç arttırıcı - İktidar sorununa çözüm